Hiszpania – malowniczy południowoeuropejski kraj ze swoimi prawie czteroma tysiącami kilometrów wybrzeża (nie licząc wysp), jest prawdziwym turystycznym rajem. Biorąc pod uwagę, jak różnorodne i wyjątkowe są poszczególne części hiszpańskiego wybrzeża (costa), turyści i expaci nie mają problemu z wyborem najbardziej odpowiadającego im miejsca. Jednak naszym zdaniem, prawdziwą perłą w koronie jest właśnie Costa del Sol. Dlaczego?

Różne regiony Hiszpanii cieszą się popularnością w polskich biurach podróży. Costa Brava, znajdująca się najbliżej Polski, była pierwszym zagranicznym kierunkiem turystycznym, który wybierali Polacy i z tego względu cieszy się pewnym sentymentem. Nie bez znaczenia jest bliskość głównego miasta, czyli magicznej Barcelony, korzystne połączenia lotnicze czy urokliwe, otoczone skałami plaże. Podobną popularnością i sympatią, którą wśród Polaków cieszy się Costa Brava, Brytyjczycy obdarzają zaś Costa Blanca. Najbardziej turystyczna część śródziemnomorskiego wybrzeża oferuje bogatą infrastrukturę, mnóstwo atrakcji i udogodnień, a także długie i szerokie piaszczyste plaże. Z kolei Costa Dorada, gdzie można znaleźć krystalicznie czyste morze, spokojne miasteczka i mnóstwo zieleni, wybierana jest chętnie przez rodziny z dziećmi.

Zatem co wyróżnia Costa del Sol wśród tak zacnego grona? Oto kilka wyjątkowych cech tego regionu.

Kraina słońca i ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, słońca na Costa del Sol jest pod dostatkiem. Mówi się, że panujący tam klimat jest jednym z najlepszych w Europie, a dni słonecznych w roku jest ponad 300! Podczas łagodnych zim temperatura przeważnie nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza, zaś latem przed uciążliwymi upałami chroni bryza znad morza. W najgorętszych miesiącach można spodziewać się temperatury 38 stopni. Dodajmy do tego przeważnie spokojne i ciepłe Morze Śródziemne i mamy przepis na bezbłędne wakacje!

Orientalne dziedzictwo na każdym kroku

We wczesnym Średniowieczu Maurowie zajęli niemalże cały Półwysep Iberyjski, ustanawiając tam swoje emiraty, a następnie kalifaty. Ich państwo zbiorczo określane było jako Al-Andalus, od czego pochodzi nazwa regionu, w którym znajduje się Costa del Sol – Andaluzja. Wiele wieków obecności muzułmanów w dzisiejszej Hiszpanii zostawiło liczne ślady w architekturze, sztuce, języku, zwyczajach, a także lokalnej kuchni. Zwiedzając Andaluzję nie sposób pominąć najważniejszych zabytków głównych miast regionu: kompleksu pałacowego Alhambra w Granadzie, zespołu pałacowego Alcázar w Sewilli, wielkiego meczetu La Mezquita w Kordobie czy twierdzy Alcazaba w Maladze. Po intensywnym zwiedzaniu możemy posmakować arabskich wpływów na lokalną sztukę kulinarną w postaci aromatycznych przypraw (szafran, cynamon, kmin, kolendra), a także dodatków takich jak cytrusy czy migdały. Kwitnący handel, który w średniowieczu prowadzili Maurowie z innymi krajami muzułmańskimi sprawił, że wpływy języka arabskiego są szczególnie widoczne w nazwach ówcześnie popularnych towarów, takich jak owoce, warzywa, przyprawy, naczynia i inne, np. azúcar – cukier, algodón – bawełna, jazmín – jaśmin, taza – filiżanka. Odpowiednio wybierając atrakcje i sposoby spędzania czasu, możemy poczuć się jak na orientalnych wakacjach na Bliskim Wchodzie, nie opuszczając Unii Europejskiej!

Luksus na wyciągnięcie ręki

Modnych kurortów nad Morzem Śródziemnym jest kilka, ale to właśnie Marbellę wybierają na wakacje i na stałe najbogatsi ludzie na świecie – celebryci, politycy i miliarderzy. Znajdujące się 50 km od lotniska w Maladze miasto oferuje nie tylko doskonały klimat, długie i szerokie piaszczyste plaże oraz przepiękną starówkę, ale przede wszystkim maksimum prywatności i udogodnienia istotne dla najbardziej zamożnych. Rynek nieruchomości premium w Marbelli i okolicach jest bardzo zróżnicowany i oferuje zarówno nowoczesne apartamenty z tarasami, basenem, siłownią, SPA i przestrzenią coworkingową, przestronne wille w stylu andaluzyjskim otoczone bujnymi ogrodami, jak i posiadłości położone nieco na północ, w górach, z cudownym widokiem na morze i brakiem bezpośrednich sąsiadów.

Rozrywkową mekką jest z kolei dzielnica Marbelli Puerto Banús, zbudowana w sąsiedztwie portu jachtowego, gdzie cumują największe i najdroższe jachty, a w modnym klubach impreza właściwie się nie kończy.

Miłośnicy spokojniejszych rozrywek docenią obecność pól golfowych najwyższej jakości, których w okolicach Marbelli jest najwięcej w całej Europie. Z tego powodu ta część hiszpańskiego wybrzeża jest czasem nazywana Costa del Golf.

Narty? Oczywiście!

Hiszpania, a już tym bardziej Costa del Sol nie kojarzy się z narciarstwem, prawda? Tym razem Andaluzja znowu zaskakuje, gdyż 2 godziny jazdy od lotniska w Maladze, a jedynie 30 km od Granady znajdziemy duży i nowoczesny ośrodek narciarski Sierra Nevada. Trasy zjazdowe o całkowitej długości 110 km, położone są na wysokości od 2100 do 3300 m n.p.m., co sprawia, że można tam jeździć od końca listopada do końca kwietnia. Szusowanie na nartach o poranku, a wieczorem drink na plaży? W Andaluzji to możliwe!

Fiesta i siesta, czyli smaki Andaluzji

Tradycyjne restauracje na Wybrzeżu Słońca serwują popularne w całej Hiszpanii dania, takie jak paella, hiszpańska tortilla (nie mylić z tortillą meksykańską), tapas (małe, ciepłe i zimne przekąski) czy churros, ale ze względu na położenie, oferują również potrawy wyjątkowe tylko dla tego miejsca.

Będąc w Maladze, Marbelli czy Esteponie nie można nie spróbować wybornych owoców morza. Steki z tuńczyka, opiekane na chrupko sardynki, grillowane szaszłyki z krewetek, ośmiorniczek, kalmarów, a także „fritura malagueña”, czyli owoce morza smażone w głębokim tłuszczu – tak znakomicie smakują tylko tutaj.

Wielbiciele wędlin i serów również nie będą zawiedzeni ofertą lokalnych knajp i sklepów, gdzie można znaleźć specjały takie jak „jamón bellota” – szynka z czarnych świń karmionych żołędziami, „jamón serrano” – wędzona szynka z białych świń, „pinchito moruno” – szaszłyki jagnięce, a także rzemieślniczy ser „payoyo” z mleka specjalnej, lokalnej rasy kóz, długodojrzewający ser „grazalema” z mleka owczego lub koziego oraz kozi ser „Olavidia”, który w 2021 zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sera w Oviedo w Hiszpanii.

Dorzućmy do tego cudownie świeże, dojrzałe, aromatyczne owoce i warzywa z miejskiego targu, popijmy deserowym winem malaga lub musującą cavą i można przez cały wieczór nie wstawać od stołu!

Costa del Sol, jak i cała Andaluzja to fascynująca mieszanka kultur, zapachów, smaków i doznań. Aby je poznać, warto wybrać się tam więcej niż raz i niekoniecznie do hotelu all-inclusive, ale doświadczyć regionu na własną rękę.