Tym, co oprócz pięknej pogody przyciąga na Costa del Sol miliony turystów każdego roku, jest przebogata historia i dziesiątki miejsc, które można zwiedzać. Nie każdy jednak lubi wycieczki z przewodnikiem, czytanie opisów i oglądanie kolejnych zamków. Dla tych, którzy stawiają na relaks na Costa del Sol, a atmosferę gorącej, południowej Hiszpanii wolą chłonąć wszystkimi zmysłami, przygotowaliśmy „przewodnik po doświadczeniach”.

W arabskiej łaźnirelaks na Costa del Sol

Niemal 800 lat obecności muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim pozostawiło swój ślad nie tylko w postaci elementów architektury, kuchni czy języka. Arabska kultura dworska i mieszczańska przykładała dużą wagę do higieny, o którą dbano właśnie w łaźniach hammam. Obecnie miejsca, które oferują ten rodzaj relaksu są w Hiszpanii coraz popularniejsze. Często ulokowane są w autentycznych zabytkowych łaźniach arabskich lub innych budynkach w stylu mudejar, co nadaje jeszcze bardziej wyjątkowego wymiaru spędzonym tam chwilom. Kąpiele w basenach o różnej temperaturze, sauna, tradycyjne masaże z użyciem wonnych olejków lub peeling rękawicą kesse na łożu z gorącego kamienia – to oferują nam łaźnie ekskluzywnej sieci Hammam Al-Andalus. Znajdziemy je m.in. w Granadzie, Maladze i Kordobie, jednak w każdym większym miasteczku znajdują się podobne, mniejsze hammamy oferujące równie tradycyjne zabiegi. Relaksującą wizytę w hammamie warto zakończyć filiżanką aromatycznej miętowej herbaty.

 

relaks na Costa del Sol

Ojczyzna ognistego flamenco

Myliłby się ten, kto uważałby, że flamenco to jedynie taniec. Nie, to zdecydowanie więcej – związane z kulturą andaluzyjskich Romów zjawisko obejmujące zarówno taniec, jak i muzykę, śpiew, strój i historie, które opowiadane są podczas przedstawień. Będąc w Andaluzji, czyli ojczyźnie flamenco, warto wybrać się na takie show.  Organizowane są one zarówno w restauracjach i klubach, jak i wyspecjalizowanych teatrach flamenco, muzeach i salach widowiskowych. Takie przedstawienie składa się zazwyczaj z kilku różnych rodzajów flamenco – pieśni smutnych, radosnych, solówek tanecznych, numerów grupowych, etc. W jednym show minimalnie występuje gitarzysta, śpiewaczka lub śpiewak oraz tancerka lub tancerz. W największych i najsłynniejszych przedstawieniach, które można obejrzeć w stolicy regionu Sewilli, bierze udział nawet więcej niż sześciu artystów, co sprawia, że jest ono bardzo zróżnicowane i emocjonujące. No i niesamowicie głośne – bo dobry występ flamenco to taki, gdzie tancerki i tancerze jak najgłośniej tupią obcasami!

Safari – fotograficzne łowy

Jeśli od zwiedzania rozgrzanych starówek i zamkniętych muzeów wolimy kontakt z naturą, Costa del Sol oferuje mnóstwo opcji. Niemal każde miasteczko na wybrzeżu może pochwalić się dużym parkiem lub ogrodem botanicznym. Warto zwrócić uwagę na Ogród Botaniczno-Historyczny La Concepcion w Maladze. Położony na północ od miasta oferuje nie tylko mnóstwo pięknych roślin do podziwiania, lecz także niesamowite widoki na Morze Śródziemne oraz góry Montes de Malaga. Ciekawym miejscem jest również ogród botaniczny Molino de Inca w Torremolinos. Oprócz bujnej roślinności i ogrodu japońskiego, można tam również zobaczyć dobrze zachowany młyn z czasów muzułmańskich. Jeśli bardziej interesuje nas fauna, dobrym pomysłem jest wybranie się na safari w parku Selwo Aventura w Esteponie. Jadąc odkrytym samochodem terenowym można podziwiać zwierzęta na swobodzie w otoczeniu zbliżonym do naturalnego, m.in. słonie, żyrafy, zebry, nosorożce, pandy czerwone, antylopy, dromadery i mnóstwo gatunków ptaków. Równie ciekawy, ale dużo mniejszy i kameralny jest Bioparc Fuengirola, gdzie znajduje się jeden z niewielu okazów myszojelenia, czyli kanczyla jawajskiego.  Co godzinę można również odbyć bliskie spotkanie z lemurami mieszkającymi w wydrążonym baobabie.

Natura na Costa del Sol

Pod żaglami

Sotogrande yacht

Wybrzeże Morza Śródziemnego to idealne miejsce, żeby spędzić dzień na pokładzie jachtu. Szczęśliwcy posiadający patent żeglarski mogą skorzystać z licznych ofert firm czarterujących żaglówki i motorówki, znajdziemy je niemal w każdym porcie na Costa del Sol. Jednak nawet nie posiadając uprawnień można cieszyć się wyśmienitą żeglarską pogodą rezerwując rejsy ze sternikiem – często oferta obejmuje także obiad, tapasy i drinki. Takie wycieczki można znaleźć w porcie w Marbelli lub Esteponie. Z Benalmadeny można wypłynąć katamaranem na obserwację delfinów, a rejsy z Puerto Banus mają dodatkowe opcje, takie jak łowienie ryb, snorkeling lub parasailing. Prawdziwy raj dla wodnych entuzjastów.

I wiele, wiele innych

Pisząc o Andaluzji nie sposób pominąć wyśmienitego jedzenia i wielkiego wyboru win… ale to materiał na oddzielny wpis. Zachęcamy do odkrywania własnych ulubionych przeżyć na Costa del Sol i smakowania wybrzeża wszystkimi zmysłami.