Mimo że w Polskich domach zasadniczo króluje styl skandynawski, a zaraz za nim sytuuje się styl prowansalsko-rustykalny, od niedawna również hiszpański design zaczyna zdobywać niemałą popularność. I słusznie – gdyż zarówno meble, jak i materiały wykończeniowe oraz dekoracyjne są łatwe w zastosowaniu nawet w rodzimych warunkach i można je doskonale mieszać z innymi stylowo elementami.

W zgodzie z naturą

Hiszpański designDługa i bogata historia Półwyspu Iberyjskiego ma swoje odzwierciedlenie w charakterystycznych i ponadczasowych trendach składających się na dzisiejsze hiszpańskie wzornictwo. Projektanci czerpią przede wszystkim z natury – meble zrobione są najczęściej z ciemnego drewna, z towarzyszeniem lżejszych materiałów takich jak rattan, juka i trawa morska. W wiejskich fincas można spotkać także meble z kutego metalu. Również paleta kolorów jest bazowana na barwach ziemi – biele, beże i szarości to podstawowy wachlarz wykończeniowy, który wzbogacany jest głębokimi zieleniami, rudymi czerwieniami, żółciami oraz odcieniami błękitu. Z architektury mudejar zaczerpnięto bogate i różnorodne wzory, które stosuje się zarówno w tkaninach, ceramice, jak i jako intarsje w meblach. Ceramika to jeden z najważniejszych towarów eksportowych hiszpańskiego designu – także w Polsce popularne są białoniebieskie płytki azulejos, a także szkliwione arabeski i kolorowe mozaiki. Na południu Hiszpanii, gdzie rosną lasy dębów korkowych, popularnym elementem wykończenia jest właśnie korek. Jeśli zaś chodzi o ściany – najlepsze tło stanowią proste białe tynki albo naturalny kamień. Bardzo ważna jest również zieleń – na zewnątrz bujna i kwitnąca, wewnątrz wiecznie zielone rośliny lub sukulenty.

Nowoczesne spojrzenie na tradycję

Projektanci zajmujący się urządzaniem nowych lub remontowanych mieszkań i domów w Hiszpanii łączą tradycyjne elementy hiszpańskiego designu z najnowocześniejszymi technologiami domowymi, ale również bawią się wnętrzami, dekonstruują je, wprowadzają do nich nieoczywiste elementy.

Bryła apartamentowca Marina Golden Bay powstającego tuż przy porcie jachtowym w Benalmadenie będzie kształtem przypominała statek cumujący w przystani. Nieregularny kształt elewacji pozwolił na stworzenie kameralnych tarasów, a jednocześnie kolorystyką i wykorzystaniem grubych, drewnianych belek budynek przywodzi na myśl tradycyjną andaluzyjską zabudowę.

Również go architektury hiszpańskich białych miasteczek, ale w innym aspekcie, nawiązuje inwestycja Salvia, powstająca w San Pedro de Alcantara. Nowoczesna bryła została tam ozdobiona tradycyjnymi, białymi balkonami o zaokrąglonym kształcie, gdzie dodatkowo przewidziano bujną zieleń doniczkową.

Tradycyjną formą pięciokątnego szczytu domu bawią się projektanci Pine Valley Villas niedaleko Mijas. Klasyczne linie zostały geometrycznie przesunięte, aby każdemu domowi stworzyć prywatną przestrzeń, maksymalnie doświetlić wnętrze i podkreślić widok na morze i pole golfowe. Nowoczesne zewnętrze współgra ze szlachetnie i naturalnie wykończonymi wnętrzami.

 Synergia luksusu

Twórcy luksusowych nieruchomości na całym świecie, aby nadać swoim inwestycjom wyjątkowego charakteru, często nawiązują współpracę z markami premium.

W Casares, w sąsiedztwie uznanego i niezwykle popularnego pola golfowego Finca Cortesin, powstaje osiedle Marea by Missoni, we współpracy z włoską marką Missoni. Nowoczesne, czyste linie budynków, bujna zieleń otaczająca inwestycję oraz niezakłócony, panoramiczny widok na morze tworzą idealne warunki, aby wyeksponować charakterystyczne elementy wzornictwa Missoni. Są to przede wszystkim kolorowe, geometryczne wzory oraz rzadko spotykane melanże różnorodnych tkanin, takich jak dzianina i welur.

Za prawdziwe dzieła nowoczesnej architektury można uznać wille na osiedlu Tierra Viva w Benahavis, zainspirowane przez Lamborghini. Tam hiszpański design połączono z włoską elegancją, aby stworzyć jedne z najbardziej luksusowych nieruchomości Costa del Sol. Modernistyczne linie zastosowane we wnętrzu przywodzą na myśl kształt samochodów włoskiej marki. Podobnie jak w autach, w domach również zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Zatem czy w odsłonie naturalnej w stylu andaluzyjskiej wsi, czy w wersji super luksusowej w nowo budowanych inwestycjach, hiszpański design warto poznać i polubić, bo jest bez wątpienia urzekający i prawdziwie relaksujący.